Zdjęcie przedstawia geodetę na placu budowy

Rodzaje stabilizacji i typy znaków granicznych

Stabilizacja i wyznaczanie granic działek mogą być skomplikowane, ponieważ dostępnych jest wiele różnych technik wyznaczania granic działek. Spora część z nich jest przestarzała i niedokładna.

Od tradycyjnych technik geodezyjnych po najnowszą technologię mapowania GIS, istnieje wiele metod, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania ustalania granic lub stabilizacji. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę dla konkretnego projektu, aby zapewnić dokładność i niezawodność. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych rodzajów stabilizacji.

Najpopularniejsze rodzaje stablizacji

Aby punkt granicy spełniał swoja rolę, właściciel oczekuje, żeby został on oznaczony w terenie. Można to zrobić na wiele sposobów – od najmniej trwałych po najbardziej trwałe:

kątownik

Jakikolwiek przedmiot

Najmniej trwale, amatorsko. Często spotykane są: rurki, kątowniki, pręty, deski itp.  Wygląda to niechlujnie i nie wzbudza zaufania sąsiadów w kwestii granic.

drewniany pal graniczny

Palik drewniany

Pomalowany w kolorze jaskrawym – jest krótkotrwałym markowaniem punktu granicznego, ponieważ chłonie wodę i butwieje w ciągu kilku miesięcy (w zależności od rodzaju gleby i warunków atmosferycznych). Wbija się dwa paliki: jeden równo z ziemią (ten jest ważny) i obok wystający – to tzw. świadek (widoczny z daleka, pokazuje, że w pobliżu jest punkt graniczny).

gwódź pomiarowy

Gwoździe geodezyjne

Trwały rodzaj stabilizacji, ale tylko w powierzchni utwardzonej, tj. w kostce betonowej, nawierzchni asfaltowej, betonowej itp. Możliwy do stabilizacji, jeśli właściciel pozwoli na ingerencję w strukturę nawierzchni, ponieważ może powodować późniejszą erozję w wyniku niskich temperatur i pękania.

Punkt pomiarowy PlastMark, inny rzut

Plastmarki

Dość trwały sposób stabilizacji, szczególnie w litym gruncie, gorzej w luźnym. Łatwo jednak go usunąć z ziemi, ponieważ szpilka ma max. 50cm długości. Przejrzysty wzór, odporny na warunki atmosferyczne, spełnia swoją rolę. Słabo widoczny po pewnym czasie.

Kamienny Słupek graniczny

Słupek betonowy z krzyżem

Trwały znak graniczny, lepszy o największej długości. Znak ciężki do usunięcia, lepiej, gdy ma podcentr. Niestety różna jakość w zależności od betoniarni wytwarzającej słupki: kwestia gatunku betonu, zbrojenia, wibrowania betonu, rozmiary od 30cm długości do 45/50cm.

Słupek Interaktywny IntLimo wbity w ziemię wizualizacja 2

Słupek Interaktywny IntLimo

Najtrwalszy rodzaj stabilizacji. Jego rozmiary oraz rodzaj materiału odpornego na warunki atmosferyczne oraz jego interaktywność (kod QR) powodują, że jest to słupek kompletny w swojej funkcjonalności. Dodatkowo wysuwana tyczka ułatwia zobrazowanie granic działki w terenie oraz „pilnuje”, żeby właściciel uprawiał działkę w swoich granicach.

Prototyp nowej stabilizacji IntLimo

Znak rurowy kotwiony (prototyp)

Lekka, ale trwała stabilizacja o dowolnej długości. Trwałość stabilizacji w gruncie zapewniają kotwy wychodzące z 4 stron nabijane głowicą. Znak będzie alternatywą do słupka intlimo – będzie również posiadał interaktywność, lecz będzie znacznie lżejszy konstrukcyjnie.

Nasze Innowacje

Interaktyne graniczniki IntLimo to nowy, rewolucyjny sposób ustalania granic działek. Są one wyposażone w kody QR, które dostarczają właścicielom rzetelnych informacji o granicach działki, a geodetom pomagają w identyfikacji granic.

Interaktywne graniczniki IntLimo to doskonały sposób, aby pomiary były wydajne, dokładne i niezawodne.

Nie czekaj, ustal swoje granice teraz!

Wybierz intlimo i ciesz się spokojem pewności