Historyczne Metody Wyznaczania Granic Ewidencyjnych Działek
Obecnie żyjemy w czasach nowoczesnych technologii, precyzyjnych pomiarów geodezyjnych i jasnych granic między działkami. Nie zawsze tak było. Przed rozpowszechnieniem się techniki cyfrowej zdecydowana większość pomiarów była niedokładna, nawet jeśli zostały one wykonane z należytą starannością.
Szczególnie w okresie powojennym precyzja granicy działek nie była na szczycie listy priorytetów. Poniżej przedstawiamy XX-wieczne metody pomiarów i ustalania granic oraz w jaki sposób może to negatywnie wpływać na Twoją działkę.
Proces wkreślania granic działki na mapę ewidencyjną w latach 50-70-tych XX wieku
-
Wkreślenie punktów osnowy pomiarowej na mapę lokalną
Kreślenie mapy rozpoczynało się od wkreślenia punktów osnowy pomiarowej (ewidencyjnej) za pomocą kółek i podpisanych numerami punktów. Jedynie te punkty miały swoje współrzędne (w układzie lokalnym, w układzie arkusza mapy). Punkty graniczne nie miały współrzędnych i powstawały w wyniku przecięcia się linii granicznych i/lub pomiarowych.
-
Pomiar taśmą między znakami osnowy pomiarowej
Punkty osnowy pomiarowej stabilizowano w terenie słupkami granitowymi z krzyżem, betonowymi lub palami dębowymi w kopcach. Pod spodem był podcentr: butelka, cegła lub rurka drenarska (czasami niestety nic). Między tymi słupkami rozciągano taśmę 20/30/50-metrową w wielokrotnych powtórzeniach, a na tej taśmie odczytywano miary poszczególnych granic (miedz), które znajdowały się na danej „taśmie”. Czasami zdarzały się błędy „zgubionej” taśmy.
-
Ograniczona precyzja narzędzi
Linie i kółka na mapie wkreślano pisakiem kreślarskim o grubości 0.18mm (grubość średnia dla mapy w skali 1:5000).
0.18mm na mapie w skali 1:5000, to w terenie 0.90m.
Miary ze szkiców odnoszące się do granic działek przenoszono na mapę za pomocą nanośnika i podziałki transwersalnej.
-
Przenoszenie pomiarów nanośnikiem
Ramiona nanośnika rozchylało się na odpowiednią szerokość mierząc ją na podziałce transwersalnej wykorzystując część dla skali 1:5000. Często minimalna odległość między ramionami była większa od minimalnej odległości odczytanej na podziałce, tj. 1m. Fizycznie w tej skali odpowiadało to długości 0.2mm.
-
Obliczanie powierzchni działek
Powierzchnie działek powstawały w wyniku pomierzenia nanośnikiem i odczytaniem długości na podziałce transwersalnej i wykonaniu mnożenia generalizując do pola prostokąta lub trójkąta (nie równoległoboku) i wykonując obliczenia wg prostego wzoru.
-
Niska precyzja tej metody
Każda powierzchnia zapisana z dokładnością do 1 ara to powierzchnia przybliżona. Dla działek o nieregularnym kształcie, o dużych powierzchniach takie różnice mogły osiągać nawet kilkanaście arów, a nawet kilkadziesiąt.
-
To wszystko dla Polski
Generalizacja była niezbędna i zgodna z ówczesnym prawem (lata 50-70-te). Chodziło o szybkie zewidencjonowanie działek i ich właścicieli po to, żeby obliczyć odpowiednie podatki – Polska po 2 Wojnie Światowej była zniszczona i potrzebowała pieniędzy na odbudowę. Ewidencja gruntów powstała wyłącznie do celów podatkowych. Do dnia dzisiejszego jest to jej kluczowy cel.
Co to znaczy dla Ciebie?
Niska precyzja pomiarów, szczególnie przy powierzchniach zapisanych z dokładnością do jednego ara może być źródłem różnych problemów:
- dopłaty z ARiMR
- budowa budynku zbyt blisko od granicy
- potencjalny spór graniczny
- błędne umiejscowienie ogrodzenia
Co gorsza, brak precyzyjnego określenia zasięgu prawa własności przenosi się na następne pokolenia lub następców prawnych.
W odpowiedzi na te problemy powstało IntLimo.
Co możesz z tym zrobić?
Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie granic swoich działek. Misją IntLimo jest wykonanie tego szybko, niedrogo oraz z minimalnym nakładem Twojej pracy. Szanujemy Twój czas, dlatego przez nasz portal możesz zamówić geodetę bezpośrednio na swoją działkę. Po prostu:
- Wybierz swoją działkę z mapy
- Opłać zaliczkę szybkim przelewem
- Oczekuj przyjazdu geodety
- Ciesz się spokojem pewności!
Zaufało nam już ponad
przy
Dołącz do nich i Ty!
Zamów słupki intlimo lub wyznacz granicę działek z pomocą naszego geodety. Zobacz, jakie to proste!