granica działek z pasu zieleni z lotu ptaka

Ekspert: To REWOLUCJA w ustawie o planowaniu. Czy dotyczy też Ciebie?

Ekspert: To REWOLUCJA w ustawie o planowaniu. Czy dotyczy też Ciebie?

Jest już coraz głośniej o rewolucji planistycznej, która zaczęła się od nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym we wrześniu ub. roku. Niemniej jednak, niewiele osób spoza branży „nieruchomościowej” zna szczegóły tej „rewolucji”. Sprawa ta może dotyczyć bardzo wielu, nieświadomych ludzi. Czytaj dalej i dowiedz się, czy dotyczy także Ciebie.

Szczegóły „rewolucji planistycznej”:

  1. Wszystkie gminy muszą uchwalić Plan Ogólny zagospodarowania przestrzennego, który będzie prawem lokalnym i zastąpi studium uwarunkowań i rozwoju przestrzennego gminy – nie później niż do dnia 31.12.2025r. (Nowelizacja ogłoszona 24.08.2023r.). MPZP nadal będą obowiązywały.
  2. W Planie ogólnym zdefiniowane będą strefy urbanistyczne posiadające podstawową funkcję i dodatkową. Nic innego w takiej strefie nie będzie mogło występować, chyba że już istnieje. (Rozporządzenie MRiT z 22.12.2023r.)
  3. Częścią Planu Ogólnego będą Obszary Uzupełnienia Zabudowy (OUZ), które będą definiowane wg algorytmu określonego w rozporządzeniu, które wejdzie lada chwila (ostatnie uzgodnienia z 14.02.2024r.). To będzie „hit”: OUZ będzie o ok. 50-70% mniej, niż jest terenów pod budownictwo w Studium. OUZ będą podstawą prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy (WZ).
  4. OUZ wyznacza się de facto 10 metrów za obrysem wszystkich budynków z wyłączeniem budynków gospodarczych dla rolnictwa i budynków transportu i łączności (często garaże mają taki kod KŚT). Dane budynków będą pobierane z EGiB, która zawiera błędy lub jest niekompletna. Lub z baz topograficznych, które są „z braku laku”
  5. Właściciele działek, którzy kupili je w celach inwestycyjnych, „na potem”, „dla dzieci” itp. – jeśli się nie obudzą- zostaną z piękną działką rolną BEZ MOŻLIWOŚCI ZABUDOWY.
  6. Miejscowości będą się mogły rozwijać tylko do wewnątrz, a nie na zewnątrz. Bo na zewnątrz nie będzie OUZ…
  7. Do czasu uchwalenia Planu Ogólnego wszystko idzie wg dotychczasowych przepisów: bezterminowe WZ, strefa analizy do 500m (wg linii orzeczniczej SA)
  8. Jak obronić swoje plany i wartość posiadanych działek? Po prostu trzeba złożyć wniosek o WZ, żeby później móc podzielić działkę na działki budowlane i móc na niej/nich wybudować budynki. Trzeba pamiętać, że na WZ czeka się wg prawa 90 dni, a w praktyce znacznie dłużej… Wniosek musi być złożony przed uchwałą o PO.
granica działek z pasu zieleni z lotu ptaka

Powiedzcie o tym rodzinie, sąsiadom, wszystkim. Bez WZ nie zrobicie podziału na działki budowlane (nie sprzedacie korzystnie) i nie dostaniecie pozwolenia na budowę w obszarze poza OUZ.

Rynek cen nieruchomości mocno się spolaryzuje: działki w OUZ pójdą w górę wg reguły bitcoina – z roku na rok będzie mniej tych działek, a na rynku pojawi się nadpodaż działek rolnych, więc ich cena spadnie (szczególnie klas V i VI).

Ruszcie do urzędów gmin po WZ. Nie dajcie się wyrolować, jak z ustawą o drogach publicznych, która dawała prawo do odszkodowania, ale tylko do końca 2005r. za części działek wywłaszczone z mocy prawa pod pas drogowy. Ludzie po prostu nie wiedzieli, że weszły takie przepisy… Teraz gra idzie o znacznie większe pieniądze 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na:

https://tiktok.com/@geo.ekspert.intlimo

https://www.instagram.com/intlimo.pl_/

Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash